top of page
ARI SAY

Yerel arıların yok olmasını önleme gayreti içinde “Arı Aşkına!" sanatçı kolektifi, İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversiteleri Biyoloji Bölümü ve Özel Amerikan Robert Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin ortak çalışmaları ile Arı Say çalışmaları yürütmekteyiz..

 

Arı sayımını kendi bahçenizde, yakınınızdaki bir parkta veya yol kenarındaki çiçekli bir metrekarelik bir alanda, kağıt kalemle elinizdeki çizelgeye not alarak, ve gözlem tamamlandıktan sonra notlarınızı bu websitesindeki linkte ulaşabileceğiniz veri bankasına yükleyerek gerçekleştirebilirsiniz.   "Arı Say" çalışmaları ile Türkiye'nin her bölgesinden katılımcıların yardımı ile toplayacağımız veriler tek bir havuzda toplanacak, çıktıları bu sitede paylaşılacaktır.  Bize tozlayıcı arılar hakkında daha çok bilgi sunacak , hem arıları hem de tozladıkları bitki örtüsünü nasıl daha iyi koruyabiliriz yol gösterecektir. Bu çalışmaya katılmak için videoyu izlemeniz ve linkteki çizelgeyi indirerek , talimatları özenle uygulamanız yeterli olacaktır.

 

18-19-20-21 Mayıs tarihlerinde "Arı Say" çalışmalarımıza katılımınızı bekliyoruz!

Film producer : Kayra Coşkun

Film supervisor : Ana Shaw

Arı Sayımı Nasıl Yapılır?

HAZIRLIK:

  • Sayım kılavuzunu ve çizelgesini butona basarak indirin.  2 şer kopya bastırın.  

  • Havanın açık, rüzgarın az, 20 -25 derecelerde ılık ısıda bir gün belirleyin.

  • Çiçekli bir alan belirleyin, yaklaşık bir metrekare olsun.

Mümkünse doğal çiçekler olsun. Çiçeklerin dikenli olması veya boylarının uzun veya kısa olması fark etmez. Çiçeklerin açık olması yeterlidir.

  • Önceden bastırıp hazırladığın Sayım Çizelgesini ve kalemini yanına alarak sayıma başlayabilirsiniz.

UYGULAMA:​

  • Belirlediğin alanın fotoğrafını çekin.

  • 10 dakika süre ile süre boyunca çiçeklere konan böcekleri sayın.

Böcekleri sayarken onların hangilerinin arı, hangilerinin sinek olduğunu anlayamazsan çizelgedeki örnek fotoğraflardan faydalanabilirsin. İşte bazı ipuçları: 

Sineklerin antenleri zor görülecek kadar kısadır, oysa tüm arıların antenleri rahatça görülür.

Sinekler konduğunda kanatları açık durur, arılar ise konduklarında kanatlarını arkada üstüste kapatırlar.

  • Gözlem sırasında Sayım Çizelgesindeki soruları yanıtlayın.

KAYIT:

  • Çizelgeyi tamamladıktan sonra, çizelgenin iyi okunabilir bir fotoğrafını ve diğer fotoğrafları yerelari@gmail.com adresine gönderin.

Tüm işlemler tamamlandı. Bilim insanlarından oluşan ekibimizin inceleyeceği verilerin sonuçlarını en kısa zamanda bu sitenin Kaynakça bölümünde yayınlanacağız.

Katkınız için teşekkür ederiz.

Bizler, bu doğrultuda bir vatandaş bilim projesi başlatmak isteğindeyiz. Dileğimiz, arıların önemine dair farkındalığı arttırarak, bu çeşitliliğin korunması için gereken stratejilerin oluşturulmasına ve düzenlemelerin getirilmesine katkı sağlamak. Türkiye'nin zengin tozlaştırıcı arı çeşitliliğini kayıt altına alacak "Arı Say" etkinlikleri bu alanda gerçekleştirebileceğimiz ilk adımlardan biridir.

bottom of page